Nagy fejedelmünk uralkodása Erdély és Partium aranykorát jelentette a török és osztrákok közé szorult, sokszorosan megtépázott magyarság számára. Szatmár vidéke több szálon is kötődött Bethlen Gáborhoz és egy időre közvetlen uralma alá is került, így közvetlenül megtapasztalhatta a fejedelem gondoskodását, aki jelentősen támogatta a város fejlődését, iskoláit és művelődési életét.
A Szamosnegyedi Református Egyházközség, a szatmárnémeti Szent István Kör és a Bethlen Gábor Egyesület a fejedelem trónralépésének 400. évfordulója alkalmából szervezett koszorúzással egybekötött megemlékezést szerdán.
Az ünnepség a fejedelem szatmári szobrának megkoszorúzásával vette kezdetét. Ekkor a szamosnegyedi Református Templom kertjében Bogya Kis Ferenc református lelkipásztor üdvözölte az egybegyűlteket és szólította közös imára őket. Póti Eduárd, a Református Gimnázium történelemtanára a koszorúzás szokását elevenítette fel, majd az erdélyi fejedelemről szólt. Ezt követte a szobor megkoszorúzása.
A folytatásban a Református Gimnázium dísztermében történelmi előadásokra került sor. Póti Eduárd Bethlen Gábor életéről beszélt, majd dr. Molnár János Bethlen fejedelemmé választásának körülményeit taglalta. A megemlékezések zárásaként Kónya László a fejedelem szatmári kapcsolatairól, valamint egyház- és iskolapolitikájáról beszélt az egybegyűlteknek.